22.05.2013

( 260 ) HansWrony i kruki są jednymi z najbardziej inteligentnych ptaków. Pojawiają się w legendach i mitach. Wiele osób jednak nie lubi tych wspaniałych czarnych skrzydeł i silnych dziobów. Dlaczego? Może dlatego, że swoim zachowaniem i inteligencją przypominają ludzkie zachowania ? Wrony i kruki mają większy mózg od innych  ptaków. Wyjątkiem są papugi ary
Z zachowania przybliżają się bardziej  do naczelnych (Primates) niż do ptaków. Wrony i kruki są racjonalne i mają wyjątkową pamięć. Żyją w bardzo rozbudowanej sieci społecznej.
Młodymi opiekują się nie tylko rodzice, ale starsze rodzeństwo, ciocie czy wujkowie. Podrośnięte  pisklęta trzymają się do 5 lat przy rodzicach. Uczą się z doświadczeń dorosłych ptasiego życia. Ich komunikacja miedzy sobą jest bardzo rozwinięta, która składa się z wielu dialektów jak i dźwięków. Kiedy jednej z nich zdarzy się jakieś dramatyczne przeżycie opowiadają swoimi dźwiękiem w ramach ostrzeżenia. Co powoduje ostrożność, unikania  i zmianę przebywania z miejsca zagrożenia. Ptaki te potrafią z masy twarzy rozpoznać tą jedyną twarz, która jest dla nich np. zagrożeniem. Ostrzegają inne, opowiadają o tym swoim towarzyszom.
Te inteligentne ptaki potrafią nie tylko używać narzędzi do zdobycia pokarmu, ale również są w stanie zbudować takie narzędzie własnym dziobem. 
Jako jedyne ze zwierząt biorą udział w obrzędach pogrzebowych. Jeśli wrona danej populacji ginie zlatują się one na to miejsce i w ciszy żegnają się z członkiem rodziny.
Potem odfruwają w swój własny świat.
O ich inteligencji przekonałam się na własnej skórze. Kiedy uratowaliśmy z mężem pisklaka któremu nadaliśmy imię Hans.

c.d.n